Jaki projektor wybrać?

News

Projektor do salonu z powodzeniem może zastąpić dziś zwykły telewizor, a nawet zestaw kina domowego. Kluczowym elementem jest jednak poprawny wybór urządzenia.

Gdzie umieścić projektor?

W porównaniu z telewizorem projektor pozwala uzyskać obraz o szerokości 200-300 cm (90 "-136"). Projektory z konwencjonalnymi obiektywami są instalowane w odległości 1-2 szerokości obrazu (zdecydowana większość takich projektorów). Projektory krótkodystansowe stoją w odległości 0,5 szerokości obrazu. Projektory o ultrakrótkim rzucie stoją blisko ekranu. Bardzo ważna jest jasność projektora. Większość projektorów ma jasność 500 lumenów. LED - szerokość obrazu do 2 m (kontrola jasności - całkowity pobór mocy co najmniej 50 W). 1000 lm mają mocne projektory LED - szerokość obrazu do 2,5 m (kontrola jasności - łączny pobór mocy nie mniej niż 100W). 2000-4000 lm mają zaś projektory lampowe - szerokość obrazu do 3,5 m. Odpowiednie informacje o jasności powinny być weryfikowane w przypadku słabego oświetlenia tła wieczorem lub przy szczelnie zamkniętych zasłonach w ciągu dnia.

Jedynym sposobem na uzyskanie dobrej jasności w ciągu dnia jest zmniejszenie obrazu do rozmiaru telewizora 40-50. Jest to możliwe tylko przy projektorach ultrakrótkoogniskowych, bo do tego wystarczy je przesunąć o 10-15 cm, a resztę należy przesunąć o 1,5-2 m. Zatem, aby wymienić telewizor, potrzebujesz projektora o następujących parametrach:

  • ultra krótki rzutnik;
  • jasne (nie mniej niż 1000 lm);
  • bezlampowy (LED lub laser);
  • lekki (nie więcej niż 3 kg, w przeciwnym razie przesuwanie go jest niewygodne).

Którą rozdzielczość projektora wybrać

Optymalną rozdzielczością dziś jest Full HD (1920 x 1080) lub 4K. Możliwy jest też HD (1280x720), ale tylko z matrycami DLP, ponieważ w projektorach LCD o rozdzielczości niższej niż Full HD widoczna jest siatka międzypikselowa. Należy pamiętać, że jakość obrazu na ekranie zależy przede wszystkim nie od rozdzielczości projektora czy telewizora, ale od jakości sygnału - filmy o rozdzielczości 480p źle się ogląda nawet na ekranie o szerokości 150 cm.

obiektyw projektora

Subtelności wyboru projektora

„Subtelności” zaczynają odgrywać ważną rolę przy wyborze projektorów do kin, ale w przypadku salonów nie mają one w zasadzie znaczenia. Te subtelności obejmują: użycie tylko kolorów podstawowych, obecność wbudowanej akustyki, możliwość połączenia z zewnętrzną akustyką przez Bluetooth, połączenie z Internetem, odtwarzanie z nośnika USB, obecność baterii.

Czego unikać?

Nie wierz w to, że za kilkaset złotych kupisz wydajne projektory o rozdzielczości Full HD. Ważne jest, aby mieć świadomość, że lampy we wszystkich projektorach działają w przybliżeniu przez ten sam czas, to znaczy 2000-3000 godzin, a reklamowe hasła o działaniu do 10 tysięcy godzin, to deklaracja dotycząca czasu czuwania w trybie jasności 0-30%. Dobre lampy zamienne z reguły mają znacznie krótszą żywotność w porównaniu do tych pierwotnie zainstalowanych w projektorze. Alternatywne lampy działają 4 razy krócej niż ich oryginalne odpowiedniki. Postaraj się, aby ściany były monofoniczne, a każda wolna ich część stanie się gotowym ekranem. Na przykład projektory LED doskonale sprawdzają się z ramkami do zdjęć, obrazami, oknami.

Głównym interfejsem do podłączania projektorów jest HDMI, a wybrany przez nas model powinien być wyposażony w kilka takich złączy. Prawie wszystkie projektory nauczyły się współdziałać ze smartfonami i innymi urządzeniami korzystającymi z protokołu MHL. W celu wygodnego podłączenia urządzeń przenośnych często mają porty USB. Przydatna jest możliwość jednoczesnego ładowania gadżetów mobilnych przez to złącze. Należy pamiętać, że obecność interfejsu USB nie oznacza możliwości pracy z pendrive'ami. Takie „gadżety” są przeznaczone tylko dla projektorów ze wbudowanym odtwarzaczem multimedialnym.

Sprawdź ofertę projektorów multimedialnych na stronie https://loboslink.pl/projektory/.