Jak dodać spad w programie Adobe przed drukowaniem

News

Zawsze szukasz nowych sposobów na oszczędzanie czasu i pieniędzy? My też. Oto ważna wskazówka, która nie tylko pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, ale także pomoże Ci stworzyć wspaniałe wydruki. Jest to ustawianie spadów, które wymaga trochę cięcia. Kiedy zrozumiesz, dlaczego spady są tak ważne i jak je ustawić, będziesz miał szansę na bardzo sprawne drukowanie.

Zapisz tę stronę w zakładkach, aby w przyszłości mieć ją pod ręką!

 • Co to jest spad?
 • Dlaczego muszę uwzględnić spad?
 • Jak dodać spad?
 • Jak dodać spad w programie InDesign
 • Jak dodać spad w Adobe Illustrator?
 • Jak dodać spad w Adobe Acrobat i Acrobat Pro?
 • Jak dodać spad w programie Adobe Photoshop
 • Kilka myśli na zakończenie

Co to jest spad?

Prawdopodobnie znasz już termin "spad", ale ponieważ świat druku stał się również światem cyfrowym, ten specyficzny dla druku termin nie jest tak powszechnie znany jak kiedyś.

Spad oznacza drukowanie poza krawędzią strony o pożądanym rozmiarze. Oznacza to, że rozszerzasz swój projekt poza rzeczywisty rozmiar papieru, dzięki czemu możesz odciąć dodatkowe marginesy i wydrukować projekt do krawędzi. Ze względu na ograniczenia większości drukarek, drukowanie do samej krawędzi papieru jest po prostu niemożliwe; skończysz z plamami dodatkowego atramentu. W rzeczywistości, jeśli spróbujesz tego w domu, projekt, który pokrywa całą stronę na ekranie, będzie często drukowany z małym marginesem papieru. Nie jest to profesjonalne ani pożądane, i właśnie w tym miejscu pojawia się "granica" spadu.

Innym powodem, dla którego używamy spadów jest fakt, że papier i podłoże na nim wydrukowane są wrażliwe na środowisko. Wilgotność powietrza może powodować kurczenie się lub rozszerzanie, więc jeśli ustawiłeś obraz do drukowania poza pożądanym rozmiarem papieru, możliwe jest, że nadal będziesz kończyć z tym okropnym białym pasem. Aby rozwiązać ten problem, należy upewnić się, że spad rozciąga się znacznie poza pożądany rozmiar końcowy, znany również jako przycięcie (ponieważ będziesz "przycinać" część spadu po wydrukowaniu).

Powiązane: Masz plik gotowy do druku? Co teraz?

Oto jak będzie wyglądał Twój dokument gotowy do druku, z zaznaczonymi spadami i przycięciami. Sekcja slug również zostanie przycięta. Jest to dobre miejsce na umieszczenie wszelkich notatek.

Dlaczego muszę uwzględnić spad?

Do każdego projektu wysyłanego do drukarni należy dołączyć spad. Dzięki spadom drukarnia będzie wiedziała, jakie ustawienia prasy i obcinarki są potrzebne dla Twojego projektu. Pozwoli to również stworzyć efektowną i przyciągającą uwagę pracę. Wielkoformatowe prace naprawdę zyskują dzięki spadom. Chociaż dodanie spadów kosztuje nieco więcej ze względu na dodatkowy tusz, papier i wymaganą robociznę, dzieło z pełnym spadem jest tego warte.

Powiązane: Bleed & Crop Marks? Oto, co oznaczają w druku

Jak uwzględnić spad?

Upewnienie się, że drukujesz z uwzględnieniem spadów jest proste. Większość programów do projektowania posiada ustawienie, w którym można określić wielkość spadu (standardy branżowe utrzymują go na poziomie .125" lub 1/8 cala).

Oto jak można ustawić spad w tych platformach Adobe

Jak dodać spad w programie InDesign

To bardzo proste.

 1. Kiedy jesteś gotowy, aby rozpocząć projekt, przejdź do "Utwórz nowy". Jeśli dokument został już utworzony, możesz dotrzeć do tego samego okna dialogowego, kierując się do "File>Document Setup."
 2. Na górze, wybierz "Drukuj". Pod "Preset Details, wybierz swoje jednostki miary.
 3. Przewiń w dół do pola "Bleed and Slug". Po rozwinięciu go przez kliknięcie, zobaczysz wymiary spadu dla "góry", "dołu", "wewnątrz" i "na zewnątrz". Zobaczysz również wymiary slug dla tego samego. Zachowaj spójne wartości spadów, lub jeśli chcesz je zróżnicować, użyj ikony łańcucha.
 4. Czerwona linia pokaże Ci granicę przycięcia, więc zwróć uwagę, że wszystko poza nią zostanie przycięte. Będziesz chciał rozszerzyć swój projekt tak, aby sięgał poza tę granicę, dzięki czemu będziesz miał spady. Upewnij się, że nie odcinasz żadnych ważnych elementów podczas rozszerzania obrazu, aby sprostać liniom spadu.
 5. Ostatnim krokiem jest dodanie rzeczywistych spadów i znaczników przycięcia, które drukarnia może wykorzystać. W tym celu przejdź do okna dialogowego "Eksport", gdy eksportujesz jako Adobe PDF, lub do okna dialogowego "Drukowanie", gdzie zobaczysz "Oznaczenia i spady". To daje opcje, aby dodać wiele rodzajów znaków (przycinanie, spad, i więcej), ustawić wymiary spadu, i dołączyć slug.

Dzięki uprzejmości Adobe

Jak dodać spad w programie Adobe Illustrator


To również jest proste:

 1. Przejdź do "File>Print".
 2. Wybierz "Marks & Bleeds" po lewej stronie okna dialogowego.
 3. Wprowadź wartości spadów (możesz kliknąć ikonę łącza, aby je ujednolicić) lub wybierz "Use Document Bleed", aby użyć ustawień spadów zdefiniowanych w oknie dialogowym "New Document".
 4. Wróć do "Marks & Bleeds". Wybierz, które znaki drukarki chcesz uwzględnić.

Dzięki uprzejmości firmy Adobe

Jak dodać spad w Adobe Acrobat i Acrobat Pro

Teraz masz już sedno sprawy!

 1. Przejdź do "Narzędzia>Produkcja druku>Dodaj znaczniki drukarki".
 2. Wybierz strony, które chcesz oznaczyć.
 3. Wybierz znaczniki i ustawienia.

Dzięki uprzejmości firmy Adobe

Jak dodać spad w programie Adobe Photoshop

W tej chwili nie ma możliwości dodawania spadów w tym programie. Możesz zaimportować swoją grafikę do programu InDesign lub wysłać ją do nas, a my Ci pomożemy. Możesz również "zhakować" spad, rozszerzając tło o ¼" w celu uzyskania spadu.

Kilka myśli na zakończenie

Podczas gdy wybieranie znaków może być bardzo pomocne dla niektórych drukarni, upewnij się, że sprawdzisz ze swoją drukarnią, czego dokładnie potrzebują, zanim je dostarczysz; wiele z nich wymaga tylko znaków spadu bez znaków przycinania dla przycięcia. A jeśli drukujesz w domu, pamiętaj, że większość drukarek stacjonarnych nie będzie w stanie wydrukować całej drogi do krawędzi. Możesz to rozwiązać, tworząc grafikę w rozmiarze dokumentu, który jest mniejszy niż rozmiar papieru. Użyj znaczników kadrowania, a następnie przytnij go po wydrukowaniu.

Wskazówki takie jak te stanowią długą drogę do stworzenia pięknie wykończonego dzieła - a ostatecznie oszczędzają Tobie i Twojej drukarni kłopotów związanych z nieprawidłowo wydrukowanymi pracami, co może być ogromnym obciążeniem dla czasu i pieniędzy.

Zalecamy stosowanie spadów wszędzie tam, gdzie to możliwe, aby uzyskać efekt "wow". Dodaj spad do swojego zestawu narzędzi, a będziesz drukować jak profesjonalista. Podczas gdy ustawienie elementów zajmuje tylko kilka chwil, rezultaty są oszałamiające. A jeśli potrzebujesz pomocy w rozpoczęciu pracy, daj nam znać! Korzystamy z całej platformy Adobe Creative Cloud, jak również z innych platform, takich jak Canva czy Microsoft Publisher. Oszczędzimy Ci czas, zaoszczędzimy Ci pieniądze i sprawimy, że będziesz zadowolony, że zdecydowałeś się na bleed.