Zrozumienie najnowszej aktualizacji Google: Poznaj BERT

News

Google wzmocnił swój algorytm w znaczący sposób, wydając swoją najnowszą iterację przetwarzania języka naturalnego (NLP) znaną jako BERT. BERT jest skrótem od Bidirectional Encoder Representations from Transformers, i jest aktualizacją mającą na celu poprawę sposobu, w jaki Google interpretuje wyszukiwania; czy zapytania są mówione lub ręcznie wpisywane do paska wyszukiwania.

Ta aktualizacja będzie miała największy wpływ na wyszukiwanie od czasu wydania RankBrain; jak to wpłynie na około dziesięć procent wszystkich zapytań wyszukiwania, według informacji zebranych z Search Engine Land.

To, co czyni tę aktualizację wyjątkową, to fakt, że jest ona specjalnie zaprojektowana do przetwarzania nie tylko samego proponowanego pytania, ale także jego kontekstu.

Oto przykład tego, jak BERT poprawi jakość wyników, które otrzymują użytkownicy.

Przykładowe wyszukiwanie: Kalifornijczyk jadący z Kalifornii do Nowego Jorku w 2019 r.

  • Top Search Result Before Update: "What you need to know when driving from California to New York".
  • Top Search Result After Update: "Jaka jest najlepsza trasa jazdy z Kalifornii do Nowego Jorku w 2019 roku".

Kluczowa różnica między tymi wynikami wyszukiwania polega na tym, że przed aktualizacją algorytm nie mógł zrozumieć znaczenia słowa "do" i jego związku z innymi słowami w zapytaniu. Ta luka w zrozumieniu uniemożliwiała algorytmowi prawdziwe zrozumienie intencji stojącej za pytaniem użytkownika, co wpływało na jakość wyników wyszukiwania. Dzięki wdrożeniu BERT, algorytm Google może wykryć to rozróżnienie i zrozumieć, jak ważne są słowa takie jak "to" w pytaniu użytkownika, co pozwoli na uzyskanie lepszych wyników.

Jak BERT wpłynie na SEO?

Podczas gdy wdrożenie BERT jest dużym krokiem w kierunku rozwoju NLP (przetwarzania języka naturalnego), wpływ, jaki będzie miało na SEO jest minimalny. Celem BERT jest lepsze zrozumienie zapytań konwersacyjnych, które są pisane i wypowiadane w dłuższej formie, w przeciwieństwie do zapytań o krótkim ogonie, które mają tendencję do najwyższych pozycji wśród tych, którzy używają narzędzi do śledzenia słów kluczowych SEO.

Powiązane: Wybór słów kluczowych dla treści przyjaznych dla SEO

Terminy

  • NLP - NLP, czyli przetwarzanie języka naturalnego, istnieje w dziedzinach informatyki, lingwistyki, inżynierii informacyjnej i sztucznej inteligencji. Koncentruje się na relacjach między językami ludzkimi a komputerami. Celem przetwarzania języka naturalnego jest zaprogramowanie komputerów do badania dużych ilości informacji w języku naturalnym.
  • Krótkoogonowezapytania - Krótkoogonowe słowa kluczowe to mniej specyficzne frazy kluczowe, które zawierają jedno słowo (np. domy). Krótsze słowa kluczowe mają lepszą pozycję w rankingu ze względu na ich większą objętość wyszukiwania. Aby wyjaśnić, ludzie są bardziej prawdopodobne, aby szukać "domy" niż "budować nowoczesne domy większe".
  • Long-Tail Qu eries - Long-tail queries to słowa kluczowe, które są dłuższe (np. "build modern homes larger") i znacznie bardziej specyficzne niż tradycyjne, wysoko pozycjonowane, krótkoogonowe frazy kluczowe. Długość słów kluczowych o długim ogonie ma tendencję do negatywnego wpływu na poziom ruchu, a jednocześnie skutkuje zwiększoną wartością konwersji ze względu na ich podwyższoną specyficzność.

Czy powinienem zoptymalizować moją treść pod kątem BERT?

Krótka odpowiedź brzmi: nie. Twoje treści powinny nadal skupiać się na tworzeniu jak najlepszych materiałów dla docelowych odbiorców. Celem Google, jeśli chodzi o jego algorytm, jest pełne zrozumienie wszystkich języków i wszystkich niuansów w nich zawartych, aby zapewnić użytkownikom najbardziej odpowiednie wyniki.

Tak więc, nie ma potrzeby przeprowadzania kompletnego remontu swojej strategii marketingowej SEO. Obecna aktualizacja najprawdopodobniej nie będzie miała wpływu na Twoje działania marketingowe.

Dla profesjonalistów biznesowych, którzy chcą zwiększyć zrozumienie BERT lub sprawdzić, czy aktualizacja wpłynie na Twój marketing, skontaktuj się z ekspertami od marketingu cyfrowego w Ironmark już dziś. Mamy duże doświadczenie we wszystkich sprawach związanych z marketingiem i z przyjemnością pomożemy Ci przejść przez tę nową aktualizację.