3 szybkie wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniej gramatury papieru

News

Kiedy dostawca usług poligraficznych przesyła Ci ofertę, czy rozumiesz, co w niej czytasz?

Gramatura papieru jest ważnym elementem układanki, który pomaga określić jakość końcowego produktu. Gramatura papieru może świadczyć o luksusie lub oszczędności; może budować wiarygodność lub przyczyniać się do kreatywnej strategii kampanii.

Jednak zrozumienie gramatury papieru może być dla większości mylące i frustrujące. Wybór papieru jest tak ważną decyzją, jeśli chodzi o wrażenie, jakie wywołuje drukowany element. Ma ona taki sam wpływ na pracę jak kreatywny projekt czy użyta farba drukarska.

WYBÓR ODPOWIEDNIEJ GRAMATURY PAPIERU - 3 WSKAZÓWKI

Zapoznajmy się z kilkoma pojęciami związanymi z drukiem:

Caliper

Caliper to termin określający grubość arkusza papieru, często wyrażany w tysięcznych częściach cala. Caliper jest wprost proporcjonalny do gramatury papieru. Im większa suwmiarka, tym większa waga papieru. Suwmiarka papieru powinna mieć zwykle odchylenie +5 lub -5, a wpływ na nią ma zwykle jego gramatura i wykończenie.

Gramatura

W poligrafii gramatura papieru jest definiowana jako suma gramatury 500 arkuszy papieru w rozmiarze nie pociętym. Zanim więc papier zostanie pocięty do formatu legal lub letter, jest ważony i kategoryzowany. Niektóre popularne rozmiary, które można rozpoznać, to tekst, indeks, okładka, obligacja itp.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE WYBORU ODPOWIEDNIEJ GRAMATURY PAPIERU

Gatunek

Klasa oznacza rodzaje papieru dostępne do wyboru. W obrębie każdej klasy można znaleźć rozróżnienia oparte na innych czynnikach, takich jak nieprzezroczystość, zastosowane włókna i jasność. Na przykład w przypadku papieru powlekanego można wyróżnić papiery o wykończeniu premium, ultrapołyskowym i matowym. W przypadku papieru tekstowego wyróżnia się zazwyczaj gładkie, filcowe, tłoczone i inne rodzaje wykończenia:

Bond

Papiery typu bond to tradycyjnie niepowlekane papiery używane w biurach jako papiery do drukarek laserowych i kserokopiarek. Standardowa gramatura waha się między 20lb. a 24lb. Tego rodzaju papieru używa się w przypadku rygorystycznych pras komercyjnych.

Książka

Ten rodzaj papieru jest najczęściej wykorzystywany do produkcji katalogów, broszur, plakatów i magazynów. W zależności od rodzaju papieru powlekanego i niepowlekanego gramatura może wynosić od 20 lb. do 50 lb.

Tekst

Jest to papier wyższej jakości niż papier książkowy, o gramaturze od 60 lb. do 100 lb., stosowany w publikacjach wymagających papieru wyższej klasy.

Okładka

W tym gatunku papiery o większej gramaturze są wykorzystywane do produkcji wizytówek, zawieszek na drzwi, kart raklowych, okładek książek i pocztówek.

Wykończenie

Faktura papieru określa charakter pracy. Termin ten odnosi się do faktury papieru, którego chcemy użyć. Zazwyczaj stosuje się dwa rodzaje papieru: powlekany i niepowlekany. Papiery powlekane nadają się zwykle do drukowania zdjęć i dzieł sztuki, ponieważ nadają błyszczące wykończenie. Papier niepowlekany jest preferowany w przypadku drukowania dużej ilości tekstu. Wierzchnia warstwa papieru niepowlekanego pochłania atrament, co ułatwia czytanie długich tekstów. Papier o wysokim połysku nadaje wydrukom klasę.

Gramatura

Ponieważ gramatura odnosi się do ryz papieru przyciętego do standardowego rozmiaru, należy dokładnie rozważyć jakość i ilość drukowanych materiałów. Gramatura papieru jest wprost proporcjonalna do jego nieprzezroczystości. Ciężki papier umożliwia gładki i czytelny druk po obu stronach, ale jest też droższy. Gramatura papieru decyduje o wadze całego produktu, co z kolei wpływa na całkowite koszty.

Rozwój Twojej firmy zależy od przekazania właściwych informacji, a sposób ich przedstawienia będzie miał wpływ na reakcję, jaką uzyskasz. Z pomocą firm takich jak Ironmark zrozumienie najlepszych praktyk w zakresie profesjonalnego drukowania stało się proste.

Masz pytanie dotyczące druku? Zapytaj jednego z naszych wykwalifikowanych ekspertów.